Nasıl mı?

Firmalar günümüzde akılda kalıcılıkları ile kendilerini ön planda tutabilmektedirler. Bunu yapabilmenin birkaç yolu bulunmaktadır.

Sosyal Medyayı Kullanmak

Müşterilerinizin firmanızı takip edip, etkileşimde bulunduğu sosyal medya bu konuda güçlü bir destekçi olacaktır.
Gün içerisinde yapılan paylaşımlar, görsel çalışmalar, sosyal medya kampanyaları gibi işlemler müşterilerinizin aklına yerleşmesi açısından etkili bir yol olacaktır.

Küçük Hediyelerle Mutluluk Dağıtın

Kişilerde alışveriş psikolojisi olarak almış olduğu ürün ile beraberinde hediye olarak ne alırım ya da ne alabiliyorum düşüncesi vardır.

E-ticaret sitenizde veya yapacağınızda hizmet kampanyasında müşterilerinize göndereceğiniz küçük hediyeler sizlere olumlu dönüş sağlatacaktır.

 

Marka Bilinirliğini Arttırın

Sosyal medya kullanımı ile sağlayacağımız ilk avantaj marka bilinirliğini artırmaktır. Marka bilinirliğini artırmanın yanı sıra sosyal medya hesaplarından siteye müşteri çekmek de sosyal medyanın avantajlarındandır.

Dikkat çekmek ilk başta satışlarınızı arttırmayacaktır belki ama rakiplerimiz arasından fark edilmenizi sağlayacaktır. Fark edildikten sonra da, site özellikleriniz ile onları alışverişe ikna edebilmek elinizde.

Kampanya Düzenleyin Sadık Takipçiler Kazanın

Müşteriye bizi tanıtmada etkili sosyal ağlar, müşteri güvenini sağlayacak şekilde dizayn edilmelidir. Müşterilerimizin dikkatini çekecek, özgün içerikler üretilmelidir.

Yılbaşı, anneler günü, sevgililer günü vs.. özel tarihler ile alakalı sosyal medyadan duyurulacak ya da sosyal medyadan kupon, kod gibi sosyal hesaplarımızı takip edenlere iltimas tanıyan kampanyalar düzenlenerek sosyal medya hesaplarımız için sadık takipçiler edinebiliriz.

Hedef Kitlenizi İyi Analiz Edin

Sosyal ağlarının neredeyse tamamında ölçümlenebilir bir altyapı mevcut bu sayede yapacağınız paylaşımların kimi ne şekilde etkilediğini, kendi hedef kitleniz ile arasındaki benzerlik ve farklılığa bakmanız, onları iyi analiz edebilmeniz ve içeriklerinizi bunun ekseninde oluşturmanız oldukça önemlidir.

Hangi saat aralıklarında ve hangi ürün, özellik, cümlelerle kimlere hitap ettiğimizi bilmemiz mesajlarımızın sahiplerine ulaşmasını sağlayacaktır.

Web Sitenizdeki Görseller Önemlidir

Ürün ve hizmet görselleriniz sitenizde ve sosyal hesaplarınızda etkisi bakımından birçok şeyden daha önemlidir. Size özel kaliteli ve sizi en iyi şekilde ifade eden görseller kullanmak kaliteli ve yaratıcı görünmeniz de etkili olacaktır.

Aşırı Reklam Kullanmayın

Sosyal hesaplarda aşırı reklam kullanmamak gereklidir. Bunun aksi düşünülse de internet kullanıcıları sürekli sosyal hesaplarına müdahale eden reklamlardan artık çok sıkılmış durumdalar.

Dikkat çekecek, kararında bir reklam kampanyası yürütmek tanıtımımız açısında önemliyken bunu bıktırıcı bir şekilde yapmak marka için antipatik bir algı oluşturabilmektedir.

Sosyal Medya Pazarlama İçin İpuçları

⦁ Sosyal medya içerikleri bir plan çerçevesinde hazırlanmalıdır.
⦁ Sadık bir takipçi kitlesi oluşturmaya odaklanılmalı; gerçek kullanıcılar hedeflenmelidir.
⦁ İçerikler, hedef kitleyi ilgilendirmeli; ilgi çekici ve kaliteli görsellerle desteklenmelidir.
⦁ İçeriklerdeki metinlerde kullanılacak anahtar kelimeler için araştırma yapılmalıdır.
⦁ Rakiplerin sosyal medya etkinlikleri takip edilmelidir.
⦁ İçerik paylaşımları periyodik olarak yapılmalıdır.
⦁ İşletmenin temel kimliği korunmalı; bu konuda tutarlı davranılmalıdır.
⦁ Sosyal medya hesaplarından hedef kitlenin hoşuna gidebilecek dış bağlantılar veya içerikler paylaşılmalıdır.
⦁ Sosyal medya yardımıyla ulaşmak istenen hedefler belirlenmeli ve tüm yöntem ve stratejiler bu hedeflere göre tasarlanmalıdır.
⦁ Sosyal medya platformu; işletmenin yapısı, hedefleri ve kullanıcı tabanını temel alan bir yaklaşımla seçilmelidir.
⦁ Sosyal alışveriş, sosyal pazarlamanın bir uzantısıdır. Sosyal pazarlama, müşteriyi sosyal platformlara dahil eder. Sosyal alışveriş ise, alışveriş deneyimini tamamen sosyal medya platformlarına taşır.

E-Ticaret Yazılımları İçin Aranan Temel Özellikler

Yazılımı üreten firmanın çalıştığı barındırma [hosting] firmasının bu konuda en iyi firma olmasına dikkat etmesidir. Profesyonel olmayan hosting firmalarında yazılımınız ne kadar iyi olursa olsun birçok sorunla karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Düşük site hızı, güvenlik açıkları, sitenin kesintiye uğraması bu sorunlara örnek olarak gösterilebilir.

E-Ticarette alışveriş yapan müşterilere ait kullanılan bilgilerin ve değerli varlıkların korunması için, yazılımın güvenlik alt yapısının sorunsuz olması gerekir.

E-Ticaret Yazılımı kullanıcılarının farklı ihtiyaçlarına uygun olacak şekilde esnek bir yapıya sahip olmalıdır.

Yazılım, ekran büyüklükleri farklı olan her cihazlara duyarlı olmalı ve iyi görünmelidir. Gerekirse mobil (küçük boyutlu) ve masaüstü (büyük boyutlu) cihazlardaki görünümü farklılaştırma özelliğine sahip olmalıdır.

E-Ticaret yazılımı tasarımı ile de öne çıkmaktadır. Ürün grubu ve sektöre göre farklı tasarımlara dönüştürülebilecek bir yapıya sahip olmalıdır. Tasarımlar firmaya göre özgünleştirilebilmelidir.

Yazılım, ödeme kredi kartı ile ödeme, mobil ödeme, kapıda nakit ve kredi kartı ile ödeme, Havale-Eft ile ödeme, teslimatta firma çalışanına ödeme gibi ödeme sistemlerine uyumlu olmalıdır.

Son olarak E-Ticaret Yazılımları yenilikleri bünyesine adapte edecek şekilde sürekli kendisini yenilemeli ve geliştirmelidir.

Mobil E-Ticaret

Mobil E-ticaret, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlar üzerinden yapılan çevrimiçi satış işlemlerini içeren bir e-ticaret türüdür. M-ticaret olarak bilinmektedir. M-ticaret mobil alışveriş, mobil bankacılık ve mobil ödemeleri içerir. Mobil sohbet botları, işletmelere e-ticaret fırsatları da sunarak tüketicilerin şirketlerle sesli veya yazılı konuşma yoluyla işlem yapmalarını sağlar.