SSL Nedir?

SSL network üzerinde bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokülüdür. SSl Protokolü' nün ana hedefi kişisel gizlilik ve güvenilirlik sağlamaktır.

SSL Protokolü' nün sağladığı bağlantı güvenliğinin özellikleri:
  • -  Bağlantı gizlidir.
  • -  Haberleşen tarafların kimlikleri doğrulanabilir.
  • -  Bağlantı güvenilirdir. Mesaj akışı, mesajın bütünlüğünün kontrolünü de içerir.
Netscape Navigator, Microsoft Interneet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox ve Opera gibi modern web tarayıcıları SSL Protokolü' nü desteklemektedir.

Sitemiz Güvenli Mi?

Sitenin güvenli bağlantı (SSL) kullanıp kullanmadığına bakın

Bir sayfaya hassas kişisel bilgiler gireceğiniz zaman, sitede SSL'nin kullanılıp kullanılmadığını anlamak için adres çubuğunda, sitenin URL'sinin sol yanında kilit simgesini arayın. SSL, bilgisayarınız ile görüntülediğiniz sayfa arasında şifrelenmiş tünel sağlayan bir protokoldür. Siteler, SSL teknolojisini kullanarak, üçüncü tarafların tünel üzerinden gönderilip alınan bilgilere müdahale etmelerini engelleyebilir.

SimgeBu ne anlama gelir?
dünyaSite, SSL kullanmıyor. Çoğu site, hassas bilgilerle işlem yapmadığı için SSL kullanmaya ihtiyaç duymaz. Sayfaya, kullanıcı adları ve şifreler gibi hassas bilgileri girmekten kaçının.
Kilit simgesiyeşil httpsGoogle Chrome, siteye güvenli bağlantıyı başarıyla kurdu. Siteye giriş yapmanız veya hassas bilgileri sayfaya girmeniz gerekiyorsa, bu simgenin olup olmadığına bakın ve URL'nin alan adının doğru olduğunu kontrol edin.

Bir site Gelişmiş Doğrulama SSL (EV-SSL) sertifikası kullanıyorsa, kuruluşun adı da simgenin yanında yeşil renkte görülür.
uyarı simgesi sarı httpsSite, SSL kullanmaktadır, ancak Google Chrome sayfada güvenli olmayan içerik saptamıştır. Bu sayfaya hassas bilgiler girecekseniz dikkatli olun. Güvenli olmayan bir içerik, sayfanın görüntüsünü değiştirmek isteyenlerin yararlanacağı bir açık oluşturabilir.
uyarı simgesi kırmızı httpsSite, SSL kullanmaktadır, ancak Google Chrome sitede riski yüksek, güvenli olmayan içerik saptamış ya da sitenin sertifikasıyla ilgili sorunlar bulmuştur. Bu sayfaya hassas bilgi girmeyin. Geçersiz sertifika veya diğer ciddi https sorunları, birilerinin siteyle kurduğunuz bağlantıyı kurcalama girişiminde bulunduğunu gösteriyor olabilir.


Sitemiz Güvenli Mi?Eğer sitemizde üye girişi işlemi yaparken yukarıdaki gibi bir adres çubuğu ile karşılaşıyorsanız sitemize güvenebilirsiniz demektir.
Sertifika Bilgileri
Sitemiz RapidSSL tarafından 128 bit şifreleme yöntemi ile korunmaktadır.