Coronavirüs: Dünya Teknolojik olarak neler yapıyor?

 

Bu yazımızda, dijital teknoloji ve akıllı cep telefonları kullanılarak Coronavirüs ile nasıl mücadele ediliyor? Ne gibi teknolojiler üretiliyor? Nasıl gelişmeler kaydediliyor ve Dünya en çok hangi yöntemleri kullanıyor? Bunları sizin için derledik.

Coronavirüs salgınıyla mücadelede bazı ülkeler, yazılımlarla dijital teknolojinin sağladığı izleme yöntemlerini kullanarak halkın hareketlerini, adımlarını izleyerek Covid-19 haritası çıkarırken, bazıları cep telefonu uygulamaları şeklinde faydalanıyor.

Karantinada olanlar için kapalı devre kamera sistemleri kullananlar, dronlar ile müdahalede bulunanlar, veri merkezlerinde veri toplayanlar, yüz tanıma teknolojisi kullananlar da var. Ayrıca elektronik bileklikler de takip sistemi olarak bunların arasında yerini alıyor.

Genel olarak duruma baktığımızda ise, ortaya çıkan bu teknolojiler ve kullanılan uygulamalardaki en kritik konu, kamu sağlığını korurken bireylerin de kişisel bilgilerinin kontrolünün ele geçirilebilir olması ve hükümetlerin halk üzerinde ‘güçlü takip ve gözetleme‘ sistemi oluşturması. Bu da komplo teorisyenlerini destekler nitelikte senaryolar akla getirmiyor değil…

 

Avrupa da Covid-19 için Teknolojik Olarak Neler Oluyor?

Belçikaİngiltereİspanya ve İtalya‘da bazı kentlerde karantina, tecrit tedbirlerinin uygulanıp uygulanmadığını denetlemek için dronelar kullanılıyor. Fransa da Mart sonu itibariyle dronalarla test gözetim faaliyetlerine başladı.

 

İnsanların teknolojik araçlarla takip edilmesini destekleyen kurumlardan biri Oxford Üniversitesi veri enstitüsü Big Data Institute. Enstitüde görevli Prof Christophe Fraser, blog yazısında bazı Asya ülkelerinde kullanılan cep telefonlarıyla izleme yöntemlerinin Avrupa hükümetlerinde de geçerli olması gerektiğini savundu.

 

Rusya Yüz Tanıma Teknolojisini Kullanacak

Moskova yönetiminin yüz tanıma teknolojisi uygulaması bu yılın başında gizliliği ve özel hayatı ihlal nedeniyle eleştirilmişti ama şimdi ülkede virüs salgınının kontrol altına alınabilmesi için kimleri tarafından kabul edilebilir bir yöntem olarak görülüyor.

Mart ortasında Moskova polisi, karantina ve izolasyon tedbirlerine uymayan 200 kişiyi yüz tanıma teknolojisiyle tespit ettiklerini ve ceza kestiklerini duyurdu.

CNN’nin haberine göre bu teknoloji yerleştirilen 170 bin kameralı sistem sayesinde uygulanabiliyor. Rus basınının aktardığına göre ceza kesilen kişiler dışarıya adım attıktan 30 saniye sonra bu sistemle tespit edildi.

Ülkemizde neler yapılıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca da, Corona virüs hastalarının takibini sağlayacakları bir mobil uygulama geliştirdiklerini açıklamıştı. Ülkemizde kullanılacak uygulamanın da önümüzdeki birkaç günde uygulama marketlerinde yerini alacağını tahmin ediliyor.