Nesnelerin İnterneti (IoT), yeni dijital ve akıllı üretim teknolojileri ile birlikte günümüzde birçok alan için yeni bir dönüşüm teknolojisi haline gelmiştir ve görünen o ki geleceği de oldukça parlaktır.

Tedarik zinciri kapsamında IoT endüstriyel otomasyon, sağlık, bina ve ev otomasyonu, ulaşım ve kamu hizmetlerine kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Bizlerde sizin için bu yazımızda IoT uygulamalarını, buna bağlı olarak endüstriyel ve diğer alanlarda ki kullanımlarını inceledik.

Nesnelerin İnterneti 21. yüzyılın en önemli teknolojilerinden birisidir. IoT Fiziksel nesneleri internete bağlayan ve herhangi bir insan etkileşimi olmadan veri aktarmalarını ve depolamalarını sağlayan bir sistemi ifade eder.

Bu fiziksel nesneler herhangi bir mekanik ekipman, makine, hatta şöyle bir düşününce gelecekte Elon Musk’ın da daha önce belirtip tepki çektiği çipler sayesinde insanlar ve hayvanlar bile olabilir. Bu tarz konuları merak edip derinlere inmek isteyenler için Starlink Projesini araştırmalarını tavsiye ederek konumuza devam edebiliriz.

IoT sistemleri  işlemci ve sensörlerin ortak çalışmasıyla birlikte cihazlardan sinyaller toplayarak çalışır. Yani Wi-Fi ve mobil veriler üzerinden de çalışabilir. Akıllı evler, güvenlik sistemleri, akıllı asistanlar, sürücüsüz otomobil ve uçaklar IoT’nin ve internetin gelişmesiyle hayatımıza daha da çok dahil olmaya başlayadı.

Günümüzde Coronavirüs salgınıyla birlikte Teknoloji ve dijital dönüşüme yapılan yatırımların hız kazandığını zaten görüyoruz. Ayrıca Endüstriyel IoT sistemleri bu alanlarda büyük önem taşıyor. Çağı yakalamak isteyen şirket ve KOBİ’lerin üretim süreçlerini dijitalleştirmesi özellikle önemli bir hale geldi bile… Biz New Bilişim Teknolojileri olarak bu konudaki tecrübelerimiz ile  her zaman  yanınızdayız. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Nesnelerin İnterneti (IoT)’ni 21. yüzyılın En Önemli Teknolojilerinden Biri Yapan Nedenler Neler?

 

Kolay İzleme Sağlaması

Kolay İzleme, insanların herhangi bir nesneyle etkileşime geçmek için illa o nesnenin yanında olması gerekliliğini kaldıran önemli bir konu. Kilometrelerce öteden evdeki klimaları, tarladaki sulama sistemlerini, odadaki kameraları takip etmek ve olanları izlemek IoT sayesinde artık mümkün oluyor.

Ayrıca çok yakında gelişen teknolojilerle klima en son kullandığı soğutucu gazın, tarla sistemleri en son kullandığı gübre ve vitaminin aynısını sipariş ederek kullanıcıya büyük bir kolaylık sağlayabilir duruma da  gelecek. Ve bunun gibi daha bir çok veriyi size kolaylıkla sunabilecek.

İş Yükünü Azaltması

Makineler insanlardan daha zorlu ortamlarda çalışabiliyor; bu sebeple de makinelerin ve araçların otomasyonu, belirli işler için insan gücü gereksinimlerini azaltıyor.

Gitgide birbiriyle ortaklaşa çalışabilen ve IoT sistemlerine bağlanan makineler insanların iş yükünü önemli bir oranda azaltacak. Birçok teknolojik alet insansız çalışmaya başlayarak insanın iş yükünü %50’ye kadar belki de çok daha fazla bir oranda indirebilecek.

Maliyet Tasarrufu Sağlaması

Evinize girdiğiniz anda ışıkların kendiliğinden açıldığını, çıktığınızda da hemen kapandığını, tv ve klimanın size göre tepki verdiğini, arabanızda performans sorunu yaratan parçaların telefonunuzda bir bildirimde belirdiğini, bildirimin parçaların yüzde kaç kusurlu olduğunu ve ne kadar benzinin boşa harcanmasına sebep olduğunu yazdığını hatta en yakın ve uygun maliyetli çözümü sunduğunu düşünün.

Bunların gerçek olması artık çok yakın. Su, Elektrik, Enerji ve benzin kullanımında bu tip adımlarla büyük tasarruf sağlanabilir. Çünkü bu sistemler sizin için en uygunu bulmaya ve yeterli miktarı ayarlamaya hazırlanıyor.

Zaman Tasarrufu Sağlaması

Birçok işlem otomatikleşeceği için  insanlar zamandan kazanmaya başlayacak.

Örnek vermek gerekirse, otonom araçlar birbirine yakın ve güvenli hızlarda hareket ederek trafik sorununu ortadan kaldıracak ve trafikte harcanan zaman ortadan kalkacak. Markette tek tuşla ödeme yöntemleri çoğalacak bununla birlikte de sıra bekleme derdi kalmayacak. Bunlar gibi daha birçok işlem sayesinde zaman tasarrufu mümkün olacak.

Yüksek Güvenlik Sağlaması

Günümüzde en çok can kaybının yaşandığı trafikte araç kullanımı daha güvenli bir hale gelecek. Kameraların birbirleriyle iletişim kurmasıyla birlikte suçluların tespiti de çok daha hızlı olacak. Bina ve iş yerlerinde güvenlik bu sistemler ile üst düzeyde  artacak.

Günümüzde Covid salgınının takibi için kullanım alanının mevcut olduğunu düşünürsek insanlık için çok daha güvenli bir ortam oluşturmak IoT teknolojisinin yapabileceği birçok iyilikten sadece biri olacak.

En Yaygın Olarak Kullanılan IoT Uygulamalarına Bakarsak;

Ev ve Bina Otomasyonunda IoT

–  Ortam koşullarına adapte olan akıllı aydınlatma
–  Web ve mobil uygulamalarla devreye alınabilen kablosuz ve internet bağlantılı ışıklar
–  Akıllı cihazların yönetimi ve kontrolü
–  Gözetim, güvenlik ve alarm sistemleri
–  Duman ve gaz algılama tabanlı güvenlik sistemleri
–  Video, ses, projektör gibi ev eğlence yönetimi

Endüstride IoT

– Gerçek zamanlı izleme ve süreçlerin kontrolü
– Özel iletişim ve internet teknolojileri ile akıllı makineleri, akıllı sensörleri, akıllı denetleyicileri görevlendirme
– Yüksek hassasiyetli otomasyon ve kontrol sayesinde güvelik, güvenilirlik ve güvenilebilirliği en üst seviyeye çıkartmak

Enerji Sektöründe IoT

– Gelişmiş ölçüm yapısı (AMI)
– SCADA (Denetim Kontrolü ve Veri Toplama)
– Akıllı invertörler
– Enerji tüketen cihazların uzaktan kumanda işlemi

Medikal ve Sağlık Sistemlerinde IoT

– Uzaktan sağlık izleme
– Acil bildirim sistemleri
– Giyilebilir IoT cihazlar
– Gerçek zamanlı bebek izleme

Ulaşımda IoT

– Akıllı trafik kontrolü
– İnsansız özerk navigasyon
– Inter ve Intra araç iletişimi
– Acil kurtarma için otomatik şanzıman
– Güvenlik ve yol yardımı
– Akıllı park

Çevre Analizinde IoT

– Bulut tabanlı hava izleme
– Gürültü ve hava kirliliği izleme
– Yangın algılama sistemleri
– Deprem ve tsunami erken uyarı sistemi
– Toprak durum izleme

 

Elektrik Endüstrisinde IOT Uygulamaları

Enerji sektöründe IoT kullanımının örneklerinden bazıları; SCADA, akıllı çözüm, bina otomasyonu, akıllı şebekeler ve kamu aydınlatma olarak toparlanabilir.

SCADA

SCADA, nesnelerin internetinin önemli uygulama alanlarından biridir. SCADA, merkezi izleme ve uzakta bulunan üretim ve iletim sistemlerinin kontrolünü sağlamaktadır. Bu izleme ve kontrol aktüatörler, kontrolörler, haberleşme cihazları ve merkezi ünite ile yapılmaktadır. Sensörlerden gelen veriler merkezi istasyona iletilir ve insan makine arayüzü olan HMI arabirimiyle kontrol edilir. Ayrıca daha sonra işlemleri analiz etmek amacıyla bu veriler zaman damgalı olarak saklanır.

Akıllı Ölçüm

Geleneksel enerji ölçüm sistemlerini nesnelerin interneti teknolojisi ile akıllı hale getirmek akıllı şebeke uygulamalarının en önemli unsurlarındandır.

IoT ile akıllı sayaçlar, uzaktan ölçüm işlemlerini yöneterek işletme maliyetlerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca periyodik enerji maliyeti tahminlerinin yapılmasını, enerji hırsızlığı ve kaybının önüne geçilmesini sağlar.

IoT tabanlı cihazlar ile mobil ve web uygulamaları üzerinden bu ölçümler kontrol edilebilmektedir.

Kamu Aydınlatması

IoT çözümlerinden biri de akıllı aydınlatmalara yöneliktir. Akıllı aydınlatmalar evlerde olduğu gibi kamu alanları da dahil birçok alanda kullanılmaktadır.

IP tabanlı ışıklar akıllı şehirlerin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu akıllı kamu aydınlatmaları merkezi kontrol istasyonundan kontrol edilebilir ve dış mekan LED armatürleri istenilen enerji seviyesine ayarlanabilir.

Akıllı Şebekeler

Akıllı ölçümler bölümünde belirtildiği gibi akıllı şebekeler tedarikçi ve tüketici arasında iletişim kurulmasını sağlamaktadır.

Bu şebekelerin en önemli bileşenleri akıllı sayaçlardır. Akıllı şebekeler, elektrik üretimine optimize ve dağıtım yük talebine göre mevcut enerji arzının daha iyi kullanılmasını sağlar.

Özellikle tüketimin yoğun olduğu saatlerde iyi bir güç dağıtımı için sistemin etkili şekilde koordine edilerek trafo otomasyonu arza göre sağlanır. Üretim istasyonları arasında eksik veya fazla olan üretimde çevrim içi iletişim ile planlama yapılır.

Akıllı ölçüm ile müşteri memnuniyeti sağlanarak tüketici faturalandırma işlemi verimli bir şekilde uygulanır. Ayrıca mevcut yük verileri toplanarak bölgesel elektrik tüketiminin saptanması sağlanır ve tüketime uygun alınması gereken önlemlere önceden karar verilebilir.

 

Endüstriyel IoT Uygulamaları

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti, Nesnelerin İnterneti ekosisteminin en önemli ve yaygın uygulamalarından biridir.

Genel olarak, Endüstriyel IoT veya IIoT olarak da bilinen endüstriyel nesnelerin interneti, endüstriyel ortamlardaki makine ve işlemlere, bağlı sensörler ve diğer cihazların uygulanması ve üretimde veya endüstriyel alanda kullanılan akıllı cihazların birbirleriyle haberleşmesi ve bu haberleşme sonucu ortaya çıkan verilerin tek bir cihazdan kontrol edilebilmesidir.

Önemli bir özellik olarak ta, bu kontrol için; üretim alanında bulunulmadan internete bağlı bilgisayardan veya cep telefonundan erişim sağlanabilinmesidir.

Makinelerin otomasyonu, şirketlerin gelecek süreç yenilenmelerini izlemek ve daha da geliştirmek için ileri düzeyde yazılım araçlarıyla verimli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

Akıllı Robotik Sistemler

Günümüzde şirketler IoT destekli fabrikalar için akıllı robot sistemleri geliştiriyor. Akıllı robotlar, üretim hattındaki makine ve malzemelerin hassas bir şekilde kullanılmasını sağlıyor. Akıllı robot kollar kullanılarak yapılacak işlemler en ince detayına kadar hassasiyet ile ayarlanabiliyor.

Robotlar, gerçek zamanlı sensörlerle aşılması zor görevleri gerçekleştirecek şekilde programlanabilme imkanına sahip. Bu robotik kodlar, izleme ve kontrol için güvenli bir bulut sistemine bağlanıyor. Kullanılan cihazların IoT uyumlu olması, beklenmedik durumlarda müdahaleyi kolaylaştırıyor. Bu cihazlarda öngörülen parametrelerin dışına çıkıldığında sensörler anında uyarı ve geri bildirim gönderebiliyor.

İmalat / Üretim

Üretim sisteminin içinde kullanılan IoT, birçok yarar sağlıyor. Nesnelerin İnterneti, makineler için en uygun çalışma ortamını sağlayarak enerji tasarrufu yapılabiliyor, maliyetleri düşürebiliyor ve operasyonel anlamda verimliliği artırılabiliyor.

IoT, aynı zamanda fabrikadaki işçilerin güvenliğini de arttırıyor. Sağlık ve güvenlikle ilgili kişisel bilgileri kolaylıkla takip edebiliyor. Bu takip ve verilerin analiz edilmesi sayesinde üretimin güvenliği oldukça artıyor.

Ayrıca bu sistemler sayesinde üretimde karşılaşılan talep değişikliği ve ham madde tedariki gibi sorunlara hızlı bir şekilde cevap verilmesini de sağlıyor.

Üretimden toplanan bu bilgilerin gerçek zamanlı olarak takip edilmesi, rekabet ve maliyet konularında önemli bir avantaj sağlar. Esnek üretimle, üretim hızı gelen talebe bağlı olarak ayarlanabildiği için de, gereksiz stok tutulmasının önüne geçilerek maliyetler azaltılabiliniyor.

Gelişmiş Kalite ve Güvenlik

Ürüne her aşamada yapılabilen sürekli izleme ve analiz, maksimum kalite için proses adımlarını iyileştirerek daha iyi kalite sağlıyor.

Akıllı Sensörler

Fabrikalarda akıllı sensörlerle donatılmış modern endüstriyel makineler, her bir ana bileşenin durumunu sürekli olarak takip ediyor ve sistem tamamen zarar görmeden önce kritik sorunları tespit edebiliyor.

Akıllı sensörler merkezi sisteme bakım uyarısını gönderiyor ve fabrikanın rutin iş planı etkilenmeden bakım etkili bir şekilde tamamlanıyor.

Enerji

IoT’nin en önemli kazanımlarından bir de Endüstriyel alanda üretilen enerjinin verimli kullanılabilmesi. Enerjinin akıllı ve yerinde tüketimi sayesinde gereksiz harcama ve israftan kurtulmak mümkün oluyor.

Akıllı Paket Yönetimi

Akıllı sensörler, ambalajın her aşamasını izleyebilmekte ve durumu gerçek zamanlı olarak güncelleyebilmektedir.

Dâhili sensörler sayesinde titreşimler, sıcaklık ve nem gibi atmosferik koşullar tespit edilebilmektedir. Taşıma veya depolama sırasında bir şeyler ters giderse hemen geri bildirim verebilmektedir.

Akıllı Lojistik Yönetimi

Lojistik, artan talepleri desteklemek için sürekli iyileştirmeler gerektiren birçok sektörde önemli alanlardan birisidir. Akıllı sensör teknolojisi, karmaşık lojistik işlemlerin çoğunu çözmek ve malları verimli bir şekilde yönetmek için mükemmel bir seçimdir.

Yukarıda görülen sistemler sayesinde, Endüstriyel Nesnelerin İnterneti kapsamında, erişilen ve elde edilen veriler, aynı şekilde endüstriyel sistemlerden aktarılabilecek ve gerekli verileri de toplayabilecek. Ayrıca işletmedeki bilgi sistemi içinde kullanabilecek.

Ortamdaki akıllı cihazlardan ve üretimdeki veri terminallerinden gelen, gerçek zamanlı sürekli veri akışı, merkezi bir noktada veya farklı bulut sistemi tarafından verilen depolama, alanında sürekli olarak kullanıma hazır halde bulunabilecek.

Üretimde kullanılan akıllı cihazlar, insan hatasını en aza indirerek, gerçek zamanlı bilginin karar destek sistemleri tarafından değerlendirilmesini sağlayacaktır. Endüstri ve IoT’nin birleştirilmesi ile de üretimde kalitenin artırılması, maliyetlerin azaltılması, enerji verimliliği, performans iyileştirmesi, rekabetçi ürünler yaratılması gibi konularda birçok olumlu etki yaratacaktır.

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’nin Avantajları

– Geliştirilmiş doğruluk
– Ürün ve süreç optimizasyonu
– Tahmini bakım ve analiz
– Daha yüksek verimlilik
– Uzaktan erişilebilirlik ve izleme
– Geliştirilmiş güvenlik
– Ağın ölçeklenebilirliği
– Makineler ve işlem için daha az zaman
– Güç tasarrufu
– Maliyet etkinliği